İzmir Hemoroid Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Hemoroid’in Belirtileri Nelerdir ?

Anüs çevresindeki damarların genişlemesine tıpkı ayaklardaki gibi varisleşmesine hemoroidal hastalık denmektedir. Toplumda çok yaygındır. Fakat gerek utanma duygusu nedeni ile, gerekse de ihmalkarlık nedeni ile doktora gelmeler azdır. Bu nedenle de tam yaygınlığı bilinmemektedir. Ana toplumun %60-70’inde az çok bulunmaktadır. Bu kadar yaygın olmasında kişilerin iki ayak üzerinde yürümesinin ve anal damarlarda fazla basıncın oluşmasının önemi fazladır. Örneğin maymunlarda hemoroit görülmez.

Erkeklerde daha fazladır. Hemoroitler çeşitli derecelerde kendini göstermektedir. Ama asıl belirti derecesine bağlı olarak gelişen kanamalardır. Bu kanamalar parlak kırmızı renkte ve dışkılama sonrası damla damla şeklindedir. Hemoroitler genelde 4 kategoride sınıflandırılmaktadır. 1. ve 2. derece hemoroitler kendilerini kanama ile belli eder. Genelde anoskopik muayene sonucu görülmektedir. Dışarıda bir meme bunlarda saptanmaz. 3. derece hemoroitler zaman zaman dışarı çıkar. Bunlarda kanamaya ek olarak kaşıntı, makattan ıslaklık hissi olabilir. Muayene sırasında hasta ıkındırılırsa bunlar dışarı çıkar, daha sonra elle anüs içine itilebilir. 4. derece hemoroitler hep dışarıda olan hemoroitlerdir. Kanama, ağrı, kaşıntı hep görülür. Ayrıca mucoza akıntısına bağlı olarak hastalar iç çamaşırlarının kirlendiğini söyler. Muayene sırasında içeri itilse bile yine hemen dışarı çıkarlar.

Hemoroid Tedavisi Olmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

40 yaşın üzerinde ve özellikle ailesinde kanser öyküsü olan kanamalı hemoroitlerde tedavi öncesi mutlaka kolonoskopi yapılmalıdır. Böylece altta yatan bir kanser atlanmamış olur. Birde hamilelik döneminde rahmin pelvisteki damarlara bası yapmasına bağlı hemoroitler saptanabilir. Bu dönemde de herhangi bir müdahale yapmak çok zor olabilir. Bu tür vakalarda diyet programı, oturma banyoları ile biraz yakınmaların azalması sağlanır.

Hemoroitte esas başlangıçta korunmaktadır. Bu amaçla en başta kabızlık problemi ortadan kaldırılmalıdır. Hastalara posadan zengin bir diyet programı uygulanır. Hastaların günde 3 litre su içmeleri öğütlenir. Mümkün olduğunca sedanter yaşamdan uzak durmaları istenir. Bu hastaların anal bölgeyi zorlayıcı sporlardan uzak durmasında yarar vardır. Bisiklete, motosiklete binmemelidirler. Diyet ayarlanırken hastalara baharatlı gıdalardan ve özellikle acılı yiyeceklerden uzak durmaları öğütlenir. Acı anal kaslarda spazma neden olmakta ve kan damarlarını genişletmektedir. Bunun sonucu hemoroit oluşumunu kolaylaştırmaktadır. En son olarak da utanma nedeni ile doktora gitmemezlik yapılmamalıdır. Ne kadar erken tedavi olunursa o kadar işlem kolaylaşmaktadır.

Hemoroid Tedavi Yöntemleri

1.ve 2. derece hemoroitlerde ve bazı 3. derece hemoroitlerde ameliyatsız ofis tedavileri yapılmaktadır. 1. ve 2. derece kanamalı hemoroitlerde lazer hemoroidopeksi ve band ligasyon yöntemi uygulanır. 3. derece hemoroitlerde ise THD denilen uygulanır. Bunda hemoroidal venlere kan getiren atardamarlar doppler eşliğinde bağlanmaktadır. 4. derece hemoroitlerde ise cerrahi tedavi uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi