İzmir Hemoroid Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Hemoroid Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Gerek utanma duygusunun verdiği doktora gitmeme nedeni, gerekse halkımızın kulaktan dolma ilaçları kullanma eğilimi nedeni ile sık kullanılan ilaçlardır. Fakat bu ilaçlar hekim muayenesi olmadan kullanılmamalıdır. Çünkü her kanama vakası hemoroid değildir. Altında bir kanser yatabilir. Kanama tümörden gelebilir. Bunun teşhis edilmemesi çok kıymetli olan zamanın kaybolmasına, erken teşhisin gecikmesine yol açar. Kullanılan hemoroid ilaçları basurdaki kanama ağrı ve kaşıntı gibi yakınmaların baskılanmasına neden olur. Belirtileri en aza indirir. Hemoroidlerin iyileşmesini sağlaması sınırlıdır. Hastalığı tedavi etmez. Genişleyen damarlar bu ilaçlarla ilk zamanki durumlarına dönmez. Ayrıca muayene olmadan alınan ilaçlar başka bir hastalığın belirtilerini de maskeleyebilir. Hemoroid diye düşünülen hastalık makat çatlağı, crohn ve colitis ülseroza gibi bir iltihabi hastalık veya en kötüsü kanser olabilir. Kulaktan dolma, varsayımlar üzerine alınan ilaçlar vakit kaybına, problemin ilerlemesine neden olur.

Hemoroid için kullanılan çeşitli anal preparatlar, fitil ve kremler vardır. Bu ilaçlar hastalarda görülen kanama, ağrı, kaşıntı ve dolgunluk hissini ortadan kaldırır. Bir rahatlama sağlar. Fakat iyileştirici yönü yoktur. Fazla bir beklenti içinde olmamalıdır.

  1. Oral Kullanılan Hemoroid İlaçları

a)Ağrı kesiciler:  Daha çok tramboze hemoroidlerde kullanılır. Bunun dışında hemoroidlerde ağrı pek görülmez ve kullanılmaları sınırlıdır.

  1. Venotonik veya venoprotektör ilaçlar: Ayak varislerinde, venöz bacak ödemlerinde kullanıldığı gibi hemoroidlerde de kullanılmaktadır. Şişmiş durumdaki hemoroidlerin büzüşmesine, daralmasına neden olur. Ödemi ortadan kaldırır. Şişlik azalınca kanama ve ağrıda azalmaktadır. Bu amaçla piyasada daflon ve doxium adlı preparatlar bulunmaktadır. Bunlar genelde sabah-akşam kullanılır. 10 günlük bir tedavi sonrası ödem çözülmeye, basur gerilemeye başlar. Çeşitli ofis tedavileri veya cerrahi girişim sonrasında kullanılabilir.
  2. Dışkı yumuşatıcı ilaçlar: Hemoroid oluşumunda en büyük nedenlerden biri kronik kabızlıktır. Bunu önlemek için bazı vakalarda dışkı yumuşatıcı ilaçlar kullanılmaktadır. Fakat bunların etkisi geçicidir. Tedavide bazen yarar yerine zarar verebilmektedir. Çünkü hemoroid oluşumunda kabızlık ne kadar tehlikeli ise ishal nöbetleri de tehlikelidir. Bu nedenle laksatif kullanmak yerine hastaların posa bırakan bir diyete alınması, günlük en az 3 litre su içmelerinin sağlanması, acı ve baharatlı gıdalardan sakınmaları, alkollü içkilerden ve sigaradan uzak durmaları öğütlenir. Bu amaçla kullanılan çeşitli preparatlar vardır. Bunların bir kısmı oral olarak alınır. Bir kısmı lavman şeklinde uygulanır. Dışkıyı tıpkı deterjanlar gibi yüzey aktif etki göstererek etkileyen ilaçlar veya magnesium oksit, magnesium sulfat (epsom tuzu) gibi müsil etkisi yapan tuzlar kullanılabilir. Sinameki yaprağından hazırlanmış pursennid, sarısabır (aleo) bitkisinin preparatları kullanılabilir.

Fitil şekilde hazırlanmış preparatların hiçbir faydası yoktur. Çünkü uygulandıklarında ters peristaltik hareketlerle bağırsak üst kısımlarına gider. Etki etmesi gereken yerde olmaz.

  1. Krem şeklinde sürülen ilaçlar: Bunların içinde genelde anestezik maddeler bulunur. Ağrı, kaşıntı yakınmalarını azaltır. Hastada bir ferahlık sağlar. Bu amaçla anestol, kortos krem, procto glyverol krem, hemopropin krem kullanılabilir. Oturma banyosu sonrası kullanılması daha yararlıdır.

 

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi