İzmir Hemoroid Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Hemoroid Tedavisi Nerede Yapılır ?

Hemoroitler normalde anüs çevresinde bulunan toplardamarladır. Bunlar hem kirli kanı taşırken hem de bu bölgede yastıkçık görevi yaparak anüs içindeki kasların zarar görmesini önler. Dışkılama dışında da anüsün kapalı kalmasını sağlar. Dışkı ve gaz sızıntılarını önler.

Bu toplardamarlar diz-dirsek pozisyonunda 1, 5 ve 9 hizalarında olmak üzere üçer grup halinde bulunur. Günümüzde hemoroitlerin genişleyip memeler şeklinde sarkmasına hemoroidal hastalık demekteyiz. Bunda zaman zaman dışkı geçerken yırtılmalar olabilir. Parlak kırmızı renkli, damla damla gelen bir kanama olur. Bu dışkılama sırasında veya sonrasında olabilir. Bunun dışında bazen memelerden birinde aniden bir pıhtı oluşur. Bu şiddetli bir ağrıyla kendini gösterir. Ağrıya ödem ve iltihaplanmada eşlik edebilir.

Hemoroitler iç ve dış hemoroit olarak ayrılmaktadır. İç hemoroitler anüsten dışarı çıkmaz, kendilerini zaman zaman oluşturdukları kanama ile belli ederler. Dış hemoroitler anüsten dışarıdadır. Hasta taharetlenme sırasında bunları fark eder. Kanamanın yanında ağrıda tabloya eşlik eder.

Hemoroit oluşumunda en büyük neden kronik kabızlıktır. Bunun yanında ishal, tenezm yani tuvalette fazla kalarak dışkılamaya uğraşmak, fazla ıkınmak hemoridal hastalık oluşumunda etkilidir. Ayrıca ailesel yatkınlık, gebelik, kolit, crohn gibi enfeksiyonlar etkilidir. Acı yiyecekler, alkol, ağır egzersiz, uzun süre oturarak çalışmak, şişmanlık yine hemoride yol açmaktadır.

Tedavi ofis tedavileri ve cerrahi tedavi olarak ayrılır. Ofis tedavilerinden en çok kullanılanlar lazer ile hemoroidopeksi ve  lastik bant ligasyondur. Lazer ile tedavi genelde 1.ve 2.derece hemoroitlerde kullanılan bir yöntemdir. Burada özel bir lazer tabancası ile anaskopla bulunan hemoroit pakesi üzerine lazer ışını gönderilir. Lazer bu bölgede bir koagülasyon nekrozu oluşturur. Hem hemoroit pakesini çöktürür. Hem de pakeyi alttaki gözeli dokuya yapıştırır. Lazer ışını 4 mm’lik bir alanda etkili olduğundan işlem çevre dokulara zarar vermez. Kanama ile gelen vakalarda etkili bir ofis tedavisidir. Anüs içinde ağrı sinirlerinin olmadığı bir bölgede çalışıldığından işlem ağrısızdır. Hasta işlem sonrası işinin başına dönebilir.

Ofis tedavilerinde diğer bir yöntem lastik bantla boğma yöntemidir. Yine anaskop yardımıyla hemoroit pakesi bulunur. 2.ve 3.derece hemoroidlerde kullanılır. Bir vakum cihazı yardımıyla pake bu iş için hazırlanmış aletin haznesine alınır. Lastik bant hemoroidin boynuna yerleştirilir. 7-10 gün içinde pake nekroze olup düşer. Yerindeki ülserde 1 aylık bir sürede iyileşir. Yine kanamalı hemoroidlerde etkin bir yöntemdir.

Daha büyük hemoroidlerde THD denilen yöntem uygulanır. Burada doopler denilen bir alet yardımı ile hemoroide kan getiren atardamar bulunur. Emilen bir sütürle bağlanır. 2-3 ay içinde kan dolaşımı bozulan hemoroit gerileyerek anüs içine çekilir. Bu tedavilerle sonuç alınamayan 4.derece hemoroidlerde cerrahi tedaviye başvurulur. Bu işlem ya klasik yöntemle ya da stappler denen alet yardımıyla yapılır. Hemoroit pakeleri tek tek çıkarılır. Ağrılı bir yöntemdir. Hastane koşulları gerekir. Hastada iş ve güç kaybı yapar. Nadirde olsa anal darlık veya gaz-gaita tutamama gibi komplikasyonlar görülebilir.

Hemoroit tedavileri tarafımızdan yapılmaktadır. Geniş bilgi 0533 963 54 45 numaralı telefondan alınabilir. Sağlık bakanlığının yasaklaması nedeniyle ücret yazılamamaktadır. Muayeneler ücretsizdir. Muayene sonucu ücret belirlenmektedir.

 

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi