İzmir Hemoroid Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Hemoroid Tedavisi Nedir ?

Hemoroidler anüsün çevresinde olan ve buradaki kirli kanı toplayan damarlardır. Bunların tıpkı ayaklardaki gibi varisleşmesine, genişlemesine hemoroidal hastalık denir. Bu damarlar kirli kanı taşırken aynı zamanda anüsün tam kapanmasına, dışkı geçerken anüs çevresindeki kaslara yastık görevi yaparak korunmasına da yardımcı olur. Bu fonksiyonu ile dinlenme ve uyku halinde makatı kapatarak dışkı sızmalarını önlerler.

Hemoroidler 2 grupta mütalaa edilir. Bunlarda kendi aralarında 4’e ayrılır. Dış hemoroidler anüs çevresindedir ve üzeri deri ile örtülüdür. Hastalıklarında bu bölgenin sinirlenmesi çok fazla olduğundan çok ağrılıdır. İç hemoroidler ise anüs dışına çıkmaz. Üzerinde bağırsak iç kısmının mukoza denilen tabakası vardır. İç hemoroidler hasta tarafından fark edilmez. Genelde kanama ile kendilerini belli ederler. Dış hemoroidler dışarı çıkan taharetlenme sırasında hastanın eline gelen hemoroidlerdir. Dış hemoroidlerin içinde bazen pıhtı yerleşir. Bu tromboze hemoroidlerçok ağrılıdır.

Hemoroidler genelde iki ayak üzerinde yürüyen canlılarda görülen bir rahatsızlıktır. Örneğin maymunlarda hemoroid saptanmaz. Bununda nedeni ayakta dururken bu bölgede oluşan basınçtır. Ayrıca kabızlık, kronik öksürük, hamilelik, şişmanlık ağır kaldırma gibi karın içi basıncını artıran nedenlerde de hemoroid saptanır.

Hastalık kendini en sık kanama ile belli eder. Kanama özellikle iç hemoroidlerde tek belirtidir. Bu damla damla gelen dışkılama sırasında veya sonrasında görülen parlak kırmızı renkte bir kanamadır. Dış hemoroidlerde kanamaya ek olarak hasta taharetlenirken eline meme gelir. Hastalar bunların bazılarını elle içeri itebilirler. 4. derece dediğimiz hemoroidlerde ise bunlar sürekli dışarıdadır. Bunun dışında özellikle dış hemoroidlerde ıslak makat, buna bağlı kaşıntılar görülebilir. Tromboze hemoroidlerde ise tabloya şiddetli bir ağrı eklenir.

Muayeneler tercihen diz-dirsek pozisyonunda proktoloji masasında yapılmalıdır. Genelde 1, 5 ve 9 hizalarında 3 büyük pake saptanır. Daha sonra rektal tuşe yapılarak içerideki yapılar araştırılır. Bu arada bir kolon kanseri de gözden kaçmamış olur. Daha sonra endoskopik muayeneye geçilir. Önce anaskopla bakılır. İçteki yapılar araştırılır. 50 yaşın üzerinde ve ailesinde kolon kanseri öyküsü olan hastalarda tedaviye başlamadan önce mutlaka kolonoskopi yapılmalıdır. Kanamanın kaynağı üst kısımlara yerleşmiş bir tümör olabilir.

Kalın bağırsak kanserleri, polipleri, iltihabi bağırsak hastalıklarından crohn ve colitis ülseroza gibi hastalıklarda da kanamalar görülür. Fakat bunlardaki kanamalar biraz daha koyudur. Ve dışkıyla karışıktır. Hemoroidler kansere yol açmaz. Fakat kanser vakalarında bu belirtide hemoroid olabilir.

Hemoroidlerde ilk olarak tıbbi tedavi uygulanır. En baştada kabızlık ortadan kaldırılmaya çalışılır. Bunun içinde iyi bir tuvalet eğitimi esastır. Tuvalette uzun süre oturma ( gazete okuma, cep telefonu ile ilgilenme vs.) ve aşırı ıkınma bu bölgedeki basıncı arttırır. Dolayısıyla kanın göllenmesi neden olur. Kabızlığı ortadan kaldırmak için bol posa bırakan bir diyet önerilir. Özellikle sebze yemeklerine ağırlık verilmelidir. Bol meyve yenmelidir. Günde 2 kez yapılacak oturma banyoları anüs çevresindeki kasları gevşetir. Basıncın azalmasına yol açar. Oturma banyosundan sonra makat iyice kurulanır. Sonra anestezik madde içeren merhemler verilir. Bunların dışında makat bölgesindeki kan akımını düzenleyen aşırı şişmesini önleyen bir takım flebotrofik ilaçlar verilir. Bu önlemlerle 4-6 haftada gerilemeyen vakalarda çeşitli ofis tedavilerine ( lazer ile çöktürme band ligasyon ) başvurulur.

Hemen Ara
Yol Tarifi