İzmir Hemoroid Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Hemoroid Tedavisi Kesin Çözüm Müdür ?

Hemoroid de tedavi hemoroidin derecesine göre değişir. Bunun içinde öncelikle hastanın öyküsünün çok iyi alınması, muayenesinin çok iyi yapılması gerekir. Muayene en iyi diz-dirsek pozisyonunda mümkünse proktoloji masasında yapılmalıdır. Hasta önce gözle muayene edilir. Dışarı çıkan pakeler var mı bakılır. Sonra rektal tuşe denilen parmakla muayeneye geçilir. Bu muayene ile genelde hemoroid tanısı konur. Bu arada tuşe sırasında anal bölgede tümöral bir oluşum varsa onunda farkına varılır.

Bundan sonra özellikle 50 yaş üzerinde ve ailesinde kanser öyküsü olan hastalarda endoskopik muayene yapmak gerekir. Endoskopik muayene sırasında kalın bağırsak içindeki patolojiler tek tek araştırılır. Kanamaya sadece bu bölgedeki hemoroidler yol açmaz. Örneğin dışkılama sırasında kanamaya neden olan erken evredeki bir kalın bağırsak kanserinin farkına varılmazsa ciddi sağlık sorunlarına yol açılabilir. Ayrıca kanser dışında kalın bağırsak polipleri, makat çatlakları, makat apseleri, iltihabi bağırsak hastalıkları (crohn, ülseratif kolit), cinsel yolla bulaşan hastalıklarda da kanamalar olabilir. Tedaviye başlamadan önce mutlaka ayırıcı tanı yapılmalıdır.

Hemoroidler kansere yol açmazlar. Fakat hemoroidler altta yatan bir kanserin belirtisi olabilir. Özellikle ileri yaşlarda görülen hemoroidlerde mutlaka endoskopik muayene yapmadan hemen hemoroid tedavisine geçilmemelidir.

Hemoroidlerde yapılacak tıbbi tedavi sonrası yakınmalar azalır. Fakat bu tedaviler hiçbir zaman kesin sonuç vermez. Hastalara önerilen durumlar ortadan kalkınca hasta tekrar aynı şikayetlerle karşı karşıya kalmaktadır. Bunların başında kabızlığın ve tuvalette fazla ıkınmanın ortadan kaldırılması gelir. Bunun içinde hasta önce düzenli bir dışkılama alışkanlığı edinmelidir. Tuvalette uzun süre oturma ve aşırı ıkınma anal basıncı artırır. Bunu engellemelidir. Kabızlığın ortadan kaldırılmasında posa bırakan gıdaların tüketilmesi, günde en az 3 litre su içilmesi çok önemlidir. Çay, kahve, meyve suyu veya diğer içecekler suyun yerini tutmaz. Hastalar bu tedbirleri alırken günlük oturma banyoları yapar. Günde 2-3 kez onar dakikalık ılık su banyoları anal sfinkterleri gevşetir. Oturma banyosu sonrası çeşitli krem veya pomadlar kullanılır.

Yukarıda söylendiği gibi bu önlemler hastalığın azalmasına neden olur. Fakat bu tedbirler başlanırsa hastalık tekrar nüks eder. Tedavide kullanılan ofis tedavilerinden sonrada yukarıdaki önlemler kesinlikle uygulanmalıdır. Bu amaçla lazerle hemoroidin çöktürülmesi, lastik bantla boğma işlemi yapılabilir. Hemoroid pakesi içine sklerozan aethoxysklerol maddesi verilerek pake çöktürülebilir. Bu tedavilerde 1. ve 2. derece hemoroidlerde çok iyi sonuç alınmaktadır. Bazı 3. derece hemoroidlerde ise THD denilen atardamar bağlanması işlemi uygulanmaktadır. Bu yöntemde doppler denilen bir alet yardımıyla atardamar bulunarak bağlanır ve 2-3 ay içinde dışarı çıkmış hemoroidlerin çökmesi ve içeri girmesi sağlanır.

Bunlardan sonuç alınamayan vakalarda kesin çözüm cerrahi tedavi ile alınır. Bunda çeşitli yöntemlerde dşarıdaki hemoroid pakeleri çıkarılır. Ağrılı ve iş-güç kaybına yol açan ve bazı komplikasyonları olan bir yöntemdir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi