İzmir Hemoroid Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Hemoroid Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Hemoroidler toplumun hemen hemen yarısında görülen bir hastalıktır. Oluşumunda insanların iki ayak üzerinde durmasının önemi fazladır. Bu şekilde anal bölgedeki basınç maksimum düzeyde olmakta ve kan göllenmektedir. Hastalar en çok kanamadan yakınır. Utandıkları içinde doktora gitmeye çekinirler. Buda hastalığın daha da ilerlemesine neden olmaktadır. Artık hastalar kanamaların artması, ele meme gelmesi ve ağrı yakınmaları olduğunda doktora başvurmaktadırlar.

Hemoroid tedavisinden önce hemoroidden korunmak daha önemli ve daha kolaydır. Hastaların öncelikle kabızlık problemi giderilmelidir. Bu amaçla liften zengin gıdalar önerilmelidir. Gerekirse diyete lif ilavesi yapılmalıdır. Dışkılama sırasında ıkınma anal basıncı çok arttırmaktadır. Tuvalette çok uzun süre geçirmemelidir. Dışkılama ertelenmemeli, hemen yapılıp tuvaletten çıkılmalıdır. Hastaların müzmin öksürükleri veya ağır kaldırmaları yine anal bölgede basınç oluşumuna neden olmaktadır.

Bir diğer konu mayalı içkiler, acı biber ve baharatlı gıdalardan hasta uzaklaştırılmalıdır. Hastaların uzun süre ayakta ve hareketsiz durması bu bölgedeki kanın geri dönüşünü bozar ve tıpkı  ayaktaki gibi damarların genişlemesine neden olur. Bu nedenle düzenli egzersiz yapılmalıdır. Günlük en az 3 litre su içilmelidir. Hastaların fazla miktarda çay, kahve içmesi hiçbir zaman suyun yerini tutmaz. Su ihtiyacı su ile karşılanmalıdır. Ilık su banyoları anal bölgedeki kaslarda gevşeme oluşturarak buradaki basıncın düşmesini sağlamaktadır. Bu nedenle her gün sabah-akşam 10 dakika süre ile oturma banyosu yapılması hemoroidlerin ilerlemesini önlemektedir.

Tedaviler hemoroidlerin derecesine göre değişmektedir. İç hemoroidler 1. ve 2.derece dış hemoroidler 3. ve 4.derece diye ayrılmaktadır. Bu hemoroidlerde derecelerine göre çeşitli ofis tedavileri uygulanmaktadır.

1-Lazer ile hemoroidopeksi:  Ağrısız bir bölgede çalışıldığından işlem ağrısızdır. Genelde 1. ve 2.derece kanamalı hemoroidlerde uygulanan bir yöntemdir. İşlem süresi 10 dakikayı geçmez. Kızılötesi ışınlarla hemoroid pokelerinde bir doku harabiyeti oluşturulur. Lazer ışını 4mm derinliğe kadar nüfus ettiğinden çok büyük bir harabiyet söz konusu değildir. Işın dokuda koagülasyon rekrozu oluşturur. Çok nadiren işlem kanamalı olabilir.

2-Lastik band ile bağlama(rubber band ligasyon): Özel bir alet yardımı ile hemoroid pakesinin dibine lastik band yerleştirilir. Özel aletin ucunda konik bir aparat vardır. Bunun yardımıyla lastik band alete yerleştirilir. Sonra alet bir vakum cihazına bağlanır. 2. ve 3.derece hemoroidlerde uygulanan bir yöntemdir. Hemoroid cihazın haznesine alınır ve vakum cihazıyla hemoroidin hazneye girmesi sağlanır. Sonra tetik ateşlenerek hemoroidin boynuna lastik yerleştirilir. Beslenmesi bozulan pake birkaç gün içinde düşer. Yerinde oluşan ülser kısa zamanda düzelir.

3-Enjeksiyon ( skleroterapi ): Buda 1. ve 2.derece hemoroidlerde uygulanan bir yöntemdir. Hemoroidal damarlar içine Aethoxysklerol ilacı verilir. Bu damarı büzer ve kanamayı durdurur.

4-Cerrahi tedavi (hemoroidektomi): Genelde 4.derece hemoroidlerde uygulanan bir yöntemdir. Ağrılı bir bölgede çalışıldığından işlem sonrası ağrılıdır. Hemoroid pakesi tek tek çıkarılır. Bu klasik yöntemle yapılabildiği gibi ligasure, koter ilede yapılabilir. Bazı vakalarda longo denilen teknikli stappler denen tek kullanımlık alet kullanılabilir. Pahalı bir yöntemdir. Ameliyat sonrası darlık olasılığı fazladır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi