İzmir Hemoroid Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Hemoroid Nedir ?

Hemoroidler anüs çevresindeki toplardamarlardır. Bu bölgenin kirli kanını kalbe ve karaciğere taşırlar. Bunların uzayıp genişlemesine hemoroidal hastalık denmektedir. Tıpkı ayaklardaki varisler gibi buradaki damarlarda da kan göllenir. Bu damarlar genişler ve varisleşir. Hemoroid oluşumunda bir çok faktör söz konusudur. Fakat çoğu zamanda hemoroidin neden kaynaklandığı tam olarak anlaşılamaz.

Hemoroidler toplumun %50-60’ında görülen bir patolojidir. Oluşumunda insanların iki ayak üzerinde yürümesinin, anal bölgede aşırı basınç oluşumunun etkisi fazladır. 2 çeşit hemoroid görülür. 1. ve 2.derece hemoroidler anüs içinde olan hemoroidlerdir ve çoğu zaman kanama ile kendini belli ederler. 3. ve 4.derece hemoroidler anüs dışına çıkan hemoroidlerdir. Bunlarda kanamaya ek olarak, ele meme gelmesi, makatta ıslaklık gibi çok çeşitli belirtileri vardır. Bazı hemoroidlerde aniden hemoroid içinde bir pıhtı oluşur. Tromboze hemoroid denen bu klinik tablo kendini aniden başlayan şiddetli ağrı ile belli eder. Bu pıhtı cerrahi olarak boşaltılırsa ağrı birden kaybolur. Eğer tedavi edilmezse 3-4 gün içinde ağrı geriler, fakat pake küçülse de anal bölgede dışarıda kalır.

Hemoroidlerde Sık Görülen Özellikler

Eksternal hemoroidlerde en sık saptanan belirtiler kanama, anal bölgede kaşıntı ve rahatsızlık hissi ele gelen memeler ve tromboze vakalarda görülen ağrıdır. İnternal hemoroid denen içteki hemoroidlerde kanama sıktır ve bazen görülen tek belirtidir. Bu parlak kırmızı renkli, dışkılama sırasında ve sonrasında damla damla olan bir kanamadır. Bu kanamalar uzun zaman sürerse hastada anemi belirtileri çıkabilir.

Hemoroid oluşumunda en büyük neden anal basınçtır. Bunu da yaratan nedenlerin başında kronik kabızlık gelir. Dışkılama sırasında zorlanma ve ıkınma kanın geri dönüşünü bozar. Damarlar içinde biriken kan damarların genişlemesine ve varisleşmesine neden olur. Bu duruma kadınların hamilelik döneminde de sık rastlanır. Büyüyen uterus pelvis içindeki damarlara bası yaparak kanın göllenmesine neden olur. Gebelik sırasında hemoroid gelişimindeki artış bu şekilde açıklanır. Ayrıca hemoroidal damarları tutan bağ dokuları yaşla birlikte zayıflar, ayrıca anüs çevresindeki kas yapısı en erken yaşlanan kaslardır. Bunların zayıflamasıda hemoroidal damarların genişlemesine neden olmaktadır.

Perianal Hematom ve Hemoroid Arasındaki Fark

Hemoroidleri özellikle tromboze hemoroidleri perianal hematom ile karıştırmamalıdır. Perianal hematomlar cilt altında gelişir. Buradaki kılcal damarların çatlaması ile oluşur. Cilt altındadır.

Tanı genelde diz-dirsek pozisyonunda yapılan muayene ile konur. İnternal hemoroidlerde anoskopik muayene yapılmalıdır. Fakat 40 yaş üzerinde ve ailesinde kanser öyküsü olan hastalarda hemoroid olsa bile mutlaka kolonoskopik muayene yapılmalıdır. Bu şekilde bir kalın bağırsak kanseri gözden kaçmamış olur.

Tedavi hemoroidin derecesine göre değişir. İnternal hemoroidlerde lazer tedavisi band ligasyon yöntemi uygulanır. Bazı 3.derece hemoroidlerde THD yöntemi uygulanır. Dışarıda olan 4.derece hemoroidlerde ise cerrahi tedavi yapılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi